بخاری آکواریوم چیست؟

5/5 - (2 امتیاز)

استفاده از بخاری آکواریوم یکی از اقلام ضروری برای حفظ شرایط محیطی مناسب برای ماهیان گرمسیری در آکواریوم است. هرگونه آکواریوم حاوی ماهی گرمسیری بدون حضور یک سیستم گرمایشی مناسب نمی‌تواند به درستی تأمین نیازهای زندگی این ماهیان را انجام دهد. اغلب ماهیان زینتی آب شیرین و شور نیز در دسته‌بندی ماهیان گرمسیری قرار دارند و برای حفظ سلامت و راحتی آنها، استفاده از بخاری آکواریوم ضروری است.

بخاری آکواریوم چیست؟

بخاری آکواریوم یک وسیله الکتریکی کوچک و ساده است که آب را در یک مخزن ماهی گرم می کند. اگرچه این تعریف کمی ساده به نظر می رسد، اما مسئولیت بخاری آکواریوم محدود به این موضوع نمی شود و این وظایف را به عهده دارد:

  • کنترل دمای آب
  • نمایش دما
  • گرم کردن آب
  • نگهداشتن دما در یک محدوده مشخص

هرچه بخاری آکواریوم حرفه ای تر باشد، بهتر می تواند موارد ذکر شده بالا را انجام دهد. در بخاری های ارزان قیمت، ممکن است بخشی از وظایف حذف شده و یا به درستی انجام نگیرد.

بخاری آکواریوم چیست؟

چرا به بخاری آکواریوم نیاز داریم؟

اگر این سوال برای شما پیش آمده که آیا به بخاری آکواریوم نیاز دارید یا خیر؟ در جواب باید بگوییم که این بستگی به ماهیان آکواریوم شما دارد.

اکثر ماهیان موجود در بازار آکواریومی از نوع گرمسیری هستند؛ بنابراین، استفاده از بخاری برای آکواریوم‌های خانگی امری بسیار ضروری است. عدم استفاده از بخاری آکواریوم باعث ضعف سیستم ایمنی ماهیان می‌شود و آنها به سرعت جان خود را از دست می‌دهند. حتی اگر ماهی به‌صورت فوری جان خود را از دست ندهد، در صورت کمبود دمای آب، فعالیت آن کاهش یافته و برای ماهیان این موضوع آزاردهنده است. به‌علاوه، کاهش دما در طولانی‌مدت اثرات غیرمطلوبی بر سلامت ماهیان خواهد داشت. از این رو، استفاده از بخاری آکواریوم ضروری است تا شرایط محیطی مناسب برای ماهیان حفظ شده و آنها در محیط زنده خود به‌خوبی ادامه دهند.

بخاری آکواریوم چگونه کار می کند؟

بخاری آکواریوم، انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می‌کند. آب، دارای ظرفیت حرارتی کمی است و به سرعت گرما را از بخاری جذب می‌نماید. به دلیل اینکه آب گرم، سبک‌تر از آب سرد است، به سمت بالای آکواریوم حرکت می‌کند و جایگزین آب سرد شده و این حرکت به گرم کردن کل آب آکواریوم کمک میکند ولی بهتر است بخاری آکواریوم را در محل جریان آب قرار دهید و یا یک عدد سنگ هوا آکواریوم زیر آن بگذارید .

در صورتی که آب راکد باشد یا جریان ضعیفی داشته باشد، فرآیند گرم شدن تمام آب آکواریوم ممکن است دچار اختلال شود و یا زمان زیادی را بگیرد . برای اینکه بخاری به سرعت تمام آب آکواریوم را گرم کند، لازم است جریان مناسبی از آب در آکواریوم وجود داشته باشد. همه بخاری‌های آکواریوم پس از دستیابی به دمای تنظیم شده، خودکار خاموش می‌شوند. همچنین، اگر دمای آب از حد تنظیم شده سردتر شود، بخاری به‌طور خودکار روشن می‌شود. هر بخاری (بسته به کیفیت ) دارای تلرانس ( دامنه اختلاف ) برای دمای تنظیم شده است. به عنوان مثال، اگر بخاری توانایی کنترل دما را با دقت + و – 0.5 درجه داشته باشد و دمای تنظیم شده را برابر با 29 درجه درجه سانتی‌گراد قرار داده باشید، دمای آب آکواریوم در حدود 28.5 تا 29.5 درجه سانتی‌گراد متغیر خواهد بود.

آیا بخاری های آکواریوم ضد آب هستند؟

بیشتر بخاری‌های آکواریوم موجود در بازار، به ویژه نمونه‌های حرفه‌ای، قابلیت غوطه وری کامل در آب را دارند، به عبارت دیگر، کاملاً ضدآب هستند. حتی برخی از آنها استانداردهای بسیار بالا مانند IPX8 را دارا هستند که تضمین می‌کند که در عمق 1 متر و بیشتر مشکلی پیش نمی‌آید.

در مورد بخاری‌های ارزان‌تر، یک خط آب وجود دارد که معمولاً در فاصله 2-3 سانتیمتری بالای بخاری نشان داده شده و نشان‌دهنده‌ی حداکثر سطح آب مجاز است. این خط نباید به‌طور کامل غوطه ور شود زیرا در این صورت احتمال وقوع مشکلات الکتریکی و خطرات دیگر وجود دارد، زیرا سیم‌های برق و تجهیزات الکتریکی در بالای این خط قرار دارند.

نکته مهم دیگر این است که اگر بخاری به اندازه کافی در آب غوطه ور نشود، پس از داغ شدن، احتمال شکستن آن وجود دارد. در بخاری‌های حرفه‌ای با قابلیت غوطه وری کامل، این مشکل تقریباً وجود ندارد زیرا می‌توان آنها را در عمق بیشتری نصب کرد. اما در بخاری‌های دارای خط حداکثر آب، باید مراقب باشیم که آب بیشتر از این خط و یا کمتر از آن قرار نگیرد. این موضوع اگرچه به میزان کمی تفاوت ایجاد نمی‌کند، اما رعایت آن برای سلامت بخاری و ماهیان آن مهم است.

با توجه به تمام این دردسرها، توصیه می‌شود که از تهیه بخاری‌هایی که این ویژگی‌ها را ندارند، خودداری کنید؛ زیرا ارزش احتمالی آزار و ایجاد خطر برای ماهیان در آکواریوم را ندارند. در اکثر موارد، آب آکواریوم به دلیل تبخیر یا سیفون کردن، به مقداری کم می‌شود و به طور عمومی بخشی از بخاری خارج از آب قرار می‌گیرد پس در این مواقع مراقب آسیب و شکستگی بخاری های شیشه ای باشید .

نکات خرید بخاری آکواریوم

نکات خرید بخاری آکواریوم

  • قابلیت تنظیم دما:تقریبا بیشتر بخاری های آکواریوم دارای قابلیت تنظیم دما هستند. اما تعداد کمی نیز  تنها برای کار در دمای مشخصی طراحی شده و قابل تنظیم نیستند. طبعا بخاری های قابل تنظیم مفیدتر هستند و کاربرد بیشتری دارند زیرا می توانید دما را متناسب با نوع ماهیان خود تنظیم کنید. بخاری های غیر قابل تنظیم ارزان تر هستند.
  • محدوده دمای قابل تنظیم: هر بخاری می تواند در یک محدوده دمایی مشخصی کار کند. اگرچه عموم بخاری ها دمای 24 تا 34 درجه سانتیگراد را که برای ماهیان مناسب است پوشش می دهند، اما به هر شکل هر چه گستره دمای قابل تنظیم بیشتر باشد، بخاری برای انواع گسترده تری از ماهیان کاربرد دارد.
  • حساسیت بخاری: هر بخاری آکواریوم دارای یک محدوده دمایی قابل تحمل است، به این معنا که دمای تنظیم شده می‌تواند به مقدار مشخصی از آن بالاتر یا پایین‌تر باشد. این محدوده نشان‌دهنده دقت بیشتر یا کمتر بودن بخاری آکواریوم است و البته سرعت تغییرات روشن و خاموش شدن آن را تعیین می‌کند. اگر ماهیان حساسی دارید، توصیه می‌شود برای آکواریوم خود بخاری آکواریومی با محدوده کوچکتر تهیه کنید تا دمای آب با دقت بیشتری کنترل شود و تغییرات سریع آن بر روی ماهیان تأثیر گذار نباشد.
  • نمایشگر روشن و خاموش بودن بخاری: اگرچه بخاری عملکرد خودکار دارد و بر اساس دمای آب، خاموش و روشن میشود، اما گاهی لازم است از روشن بودن بخاری اطمینان حاصل کنیم. در برخی بخاری ها، یک چراغ در داخل بخاری تعبیه شده که هنگام کارکرد بخاری و تولید حرارت، روشن میشود.
  • توان مصرفی: هر بخاری آکواریوم متناسب با المنت های بکار رفته، میزان خاصی از گرما را می تواند تولید کند که بر حسب وات نشان داده میشود.بر اساس اندازه آکواریوم، نوع ماهی ها و حساسیت آنها نسبت به دما، میزان گردش آب در آکواریوم و بسیاری عوامل دیگر، باید یک بخاری با توان مناسب انتخاب کنید که از پس گرم نگه داشتن آکواریوم برآید.
  • برند تولید کننده و دوام قطعات: شرکت های تولید کننده نسبت به اعتبار خود از قطعات با کیفیت بالاتری نیز استفاده می کنند. بنابراین در بخاری های آکواریوم با برندهای معتبر، از المنت و سیستم الکترونیکی و برقی پیشرفته ای نیز استفاده می شود که ممکن است برندهای متفرقه برای کاهش هزینه تولید، از آن صرف نظر کنند. استفاده از یک برند شناخته شده مانند بخاری آکواریوم پریها PERIHA یا بخاری آکواریوم ایهایم EHEIM می تواند خیال شما را نسبت به کیفیت راحت کند.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
نویسنده

حسین صادقی

مدیر ارشد بخش محتوای لیسته