لیسته

خرید 38 مدل گیوه مردانه لاتی، ملکی، و کردی باکیفیت و [اصل] با قیمت ارزان

گيوه مردانه یکی از صنایع دستی محبوب و پرطرفدار استان های یزد و کرمانشاه است که طرفداران خاصی دارد. پیدایش این کفش به دوران صفویه برمی گردد ، زمانی که افراد ثروتمند جامعه، کفش چرمی به پا می کردند. اما مردم عادی از گیوه استفاده می کردند. در صورتی که میخواهید این کفش زیبا را خریداری کنید، بهتر است برخی نکات مهم و ضروری را در رابطه با آن بدانید.

گیوه مردانه چیست ؟ و چرا اینقدر پرطرفدار است ؟

گیوه مردانه، یکی از کفش هایی است که مدت هاست آقایان از آن استفاده می کنند، و هنوز هم مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می گیرد. گیوه یکی از قدیمی ترین کفش هایی است که در گذشته مردان استفاده می کردند. این کفش در انواع مختلف و مدل های گوناگونی ساخته می شود، و امروزه دوباره مد شده است. به طور کلی گیوه از دو قسمت تشکیل شده، که شامل زیره و رویه می شود. بسته به شکل و ماده ای که این کفش، از آن ساخته می شود، انواع آن را می توان به دسته های مختلف طبقه بندی کرد.

یکی از صنایع دستی ایران، گیوه است، که شامل دو قسمت رویه و زیره می شود. برای تولید قسمت رویه ی گیوه، از نخ، ابریشم یا پشم استفاده می شود، و لاستیک یا چرم برای تهیه زیره، مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً توسط آقایان ساخته می شود. زیرا، ساخت زیره به قدرت بدنی بیشتری نیاز دارد. اما زیره کفش توسط خانم ها بافته می شود، زیرا کار ظریفی است.

گیوه از چه زمانی ابداع و استفاده شده است ؟

در مورد تاریخچه ی گیوه مردانه، اطلاعات موثقی و دقیقی در دسترس نیست. بهترین ویژگی این کفش سنتی، سبک و مقاوم بودن آن است و می تواند برای پیاده روی در مسافت های طولانی و جاده های پر پیچ و خم مورد استفاده قرار گیرد. در تاریخچه ی ساخت این کفش ها، داستان های زیادی وجود دارد که بیشتر شبیه افسانه ها هستند. گیوه از نام شخصیتی در شاهنامه، یعنی “گیو” گرفته شده است.

حدود هفت تا هشت قرن پس از ظهور اسلام بود که گیوه مردانه در سراسر ایران محبوبیت یافت. عبید زاکانی و همچنین نظام الدین محمود قاری معتقدند که در آن زمان، همه ی اقشار جامعه، توانایی خریدن این کالا را نداشتند.

نمونه ای گیوه بافی به صورت دستی

 

انواع گیوه مردانه در بازار کدام اند ؟

گیوه انواع گوناگونی دارد، که همه آنها زیره و رویه دارند. همچنین، با توجه به نوع نخ مورد استفاده در تولید این کفش و نحوه اتصال زیره و رویه، می توان آن را به دسته های گوناگونی طبقه بندی کرد. معروف ترین انواع گیوه های مردانه عبارتند از: مدل ‌های ملکی، آجیده، لاته، کردی یا کلاش که هر کدام برای سلایق مختلفی در دسترس می باشند.

گیوه زیره‌ چرمی

این مدل گیوه ی مردانه شباهت زیادی به کفش های معمولی دارد. زیره ی این نوع کفش، از چرم است. بیشتر افرادی که از این مدل استفاده می کنند در شهرها زندگی می کنند. به همین دلیل به گیوه شهری معروف است.

گیوه مردانه ملکی

این مدل از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و قیمت آن بالاتر از مدل های دیگر است، برای خرید آن باید بیشتر هزینه کنید. این مدل کفش در مقایسه با مدل های دیگر، پنجه های تیز تری دارند. در پشت این کفش نیز از یک قطعه چرم استفاده شده است. زیره ی این مدل، از کتان و چرم ساخته شده است.

گیوه آجیده

این مدل با گیوه ملکی تفاوت دارد، تفاوت بارز آن این است که رویه ی آن، بافت درشت تری دارد. زیره ی کفش فقط به کمک چرم و با دوخت مستقیم به رویه کفش، متصل می شود.

گیوه لاته

این کفش ها با استفاده از پارچه های قدیمی و کرباس ساخته می شوند. معنی کلمه لاته در فارسی، پارچه ای قدیمی است.

گیوه کردی یا کلاش

این مدل گیوه مردانه در کردستان، استفاده می شود. مهمترین ویژگی این نوع کفش ها این است که آن ها را از پنبه و پارچه‌ هایی بسیار محکم می سازند. به همین دلیل، از وزن کمی برخوردار است و به دلیل انعطاف پذیری، در مناطق کوهستانی به راحتی قابل استفاده است.

انواع گیوه ی مردانه ی اصل، در طرح ها و مدل های گوناگون ساده و اسپرت، در لیست زیر موجود است. براساس سلیقه و نظر خود، می توانید بهترین گیوه ی مردانه را از میان پرفروش ترین مدل های زیر، خریداری کنید.

نظرات کاربران

  •  در صورتی که تجربه استفاده از محصولی را دارید ، برای سایر کاربران تجربه خود را به اشتراک بگذارید.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.