لیسته

خرید 47 مدل انواع جعبه خاتم کاری شیک و [پرفروش] با قیمت ارزان

جعبه خاتم کاری ، یکی از محصولات زیبا و موهبت هنر باستان ایران است. صنایع دستی ایران قدمتی طولانی دارد. در عین حال، خلاقیت های هنری مانند میناکاری و خاتم کاری، برای چندین سال یا حتی صدها سال دوام خواهند داشت. اگر زیبایی و هنر را دوست دارید و برایتان مهم است، بهتر است یک جعبه خاتم کاری بخرید، تا دکوراسیون شما زیباتر شود. در ادامه با لیسته همراه باشید تا به بررسی بیشتر این هنر و محصولات ساخته شده از آن بپردازیم.

خاتم کاری چیست ؟ به چه منظور استفاده می شود؟

یكی از هنرهای زیبا و ماندگار برای ایرانیان، خاتم کاری است. خاتم کاری در جعبه های منبت کاری شده، گلدان ها و تابلوهای تزئینی، بسیار جذابیت دارد و سابقه ای طولانی دارد.

متأسفانه هیچ سند دقیقی در مورد این هنر و شکل گیری و تاریخچه آن وجود ندارد، در شیراز بیشتر نمونه های قدیمی این هنر دیده می شود، پس ریشه ی آن به این شهر بر می گردد.

روی منبر مسجد جامع شهر قدیمی، می توانید نمونه های زیبایی از خاتم کاری، با بیش از هزار سال سابقه را ببینید. در دوران صفویه، این هنر در اصفهان رواج یافت و همیشه بین افراد محبوب بوده است.

همین امر باعث شد بسیاری از افرادی که به اصفهان رفتند، جعبه خاتم کاری را به عنوان یادگاری به عزیزان خود اهدا کنند. اما با وجود همه ی این ها، شیراز هنوز مهد خاتم کاری ایران است.

هنر ساخته شده در این شهر، از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار است. البته برخی تصور می کنند که این هنر زیبا و گران بها، یک معجزه منحصر از حضرت ابراهیم است.

قلمدان خاتم کاری

جعبه خاتم کاری چیست ؟ چه کاربری دارد ؟

این محصول، برای نگهداری وسایل مختلف گزینه ی خوبی است؛ جعبه های جواهرات معمولاً خاتم کاری شده اند. این یکی از مهمترین موارد استفاده در این جعبه است. با توجه به اندازه های مختلف این جعبه، می توانید جواهرات، کتاب های نفیس، جعبه های دستمال کاغذی و حتی زعفران را در آن نگه دارید. آستر این جعبه ها معمولاً از جیر است، و باز و بستن درب جعبه با کمک لولا است.

نمونه از انجام هنر خاتم کاری

لوازم خاتم کاری برای ساخت این وسایل چیست ؟

دستگاه برش چوب (برای انواع چوب آبنوس، گردو، فوفل، بقم، عناب، نارنج، کهکم، کبوده)، استخوان هایی همانند عاج فیل، استخوان اسب یا استخوان شتر، سیم های فلزی از جنس مختلف مانند برنج، نقره و آلومینیوم ، نخ پرک ، لاک و صدفسریشم ابزارهایی هستند که برای خاتم کاری به آن ها نیاز دارید.

برای ساخت جعبه خاتم کاری چه ابزارهایی نیاز داریم ؟

ابزار مورد استفاده در این هنر، انواع چکش، اره، مته، مته، اره برقی، اره، دستگاه دینامو، رنده، پرس، خط کش، تیره کننده، ذره بین، چسب مخصوص و گیره های مختلف است.

نکات برجسته جعبه خاتم كاری با کیفیت بالا

اطمینان حاصل کنید که سطح جعبه صاف است و هیچ فاصله ای بین پایانه ها وجود ندارد.

مواد و رنگ استفاده شده در این جعبه ها باید یک دست باشد.

پوشش و رنگ جعبه خاتم کاری نباید هیچ گونه نقصی داشته باشد و بايد به بهترین نحو انجام شده باشد.

بتونه ها و تعمیرات انجام شده روی سطح جعبه، قابل تشخیص نباشد. زیرا در غیر این صورت، کار تمیز به نظر نمی رسد.

شاسی کار باید طراحی بسیار دقیق داشته باشد. اگر این کار انجام نشود، جعبه خاتم کاری، آن زیبایی خاص را ندارد.

اشکال روی سطح جعبه باید متقارن باشد و زوایای آن ها نیز به خوبی در نظر گرفته شود.

رنگ جعبه و همچنین اشکال روی آن نباید به مرور تغییر کند یا از بین برود.

هرچه نقوش ظریف تر روی جعبه باشد، ارزش کار بیشتر می شود، در نتیجه زیبایی و قیمت محصول نیز بیشتر می شود.

انواع جدید محصولات خاتم کاری شده با کیفیت، در طرح ها و رنگ های گوناگون در لیست زیر موجود است. براساس سلیقه و بودجه ی مورد نظر، می توانید بهترین جعبه ی خاتم کاری را از میان مدل های زیر انتخاب کنید.

نظرات کاربران

  •  در صورتی که تجربه استفاده از محصولی را دارید ، برای سایر کاربران تجربه خود را به اشتراک بگذارید.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.